- 2022-ben a fő növekedési tényezők a következők voltak: a hazai elektronikus kereskedelmi piac, a nemzetközi partnerségek, az előfizetési szegmens növekedése, amelyet a kiforrott szolgáltatásportfólió, a logisztikai és raktárlogztikai szolgáltatási-teljesítési megoldásokba, technológiai és a több csatornás (omnichannel) megoldásokba való befektetések tápláltak.
- Az előfizetési szegmens a leglenyűgözőbb fejlődésen ment keresztül, és 2023 novemberére várhatóan több mint 70%-kal fog növekedni.
- 2023-ban a főbb szegmensek, amelyekre a beruházások összpontosulnak, a következők lesznek: nemzetközi terjeszkedés, otthonon kívüli konszolidáció, logisztikai eszközök fejlesztése, új szolgáltatások és digitális megoldások bevezetése. Az elmúlt 3 évben a Cargus beruházási költségvetése elérte a 24 millió eurót.
A Cargus, a futáripar egyik legnagyobb szereplője Romániában, 2022-ben 13%-os szállítási mennyiség növekedést valósított meg az előző évhez képest. A fejlődést támogató fő tényezők a helyi elektronikus kereskedelem növekedésének begyűjtése, a nemzetközi partnerségek, az előfizetések számának jelentős növekedése és a B2C szegmens volt.
Ezt az üzleti növekedést Otthonon kívüli (Out of Home) hálózat bővítése, új logisztikai raktárak nyitása, az elektronikus kereskedelmi piac komplex termék- és megoldásportfóliójának biztosítása, valamint a digitális innovációkba való következetes beruházások támogatták. Az elmúlt három év teljes beruházása meghaladja a 24 millió eurót annak ellenére, hogy a makrogazdasági környezet jelentős hatással volt a futárpiac növekedésére.
„2022 a fejlesztés éve volt a Cargus számára. Kiforrott termék- és szolgáltatásportfóliót építettünk fel, digitális elektronikus kereskedelmi megoldásokat fejlesztettünk, és logisztikai megoldások széles skáláját kínáltuk a modern raktáraktól az új szállítási lehetőségekig, mint például az országos Otthononkívüli (Out of Home) hálózat. Mindezt jelentős befektetésekkel és következetes erőfeszítésekkel tettük. Most itt az ideje, hogy továbblépjünk. Küldetésünk, hogy minőségi ügyfélélményt biztosítsunk és erősítsük pozíciónkat Romániában, kiterjesztjük lábnyomunkat mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon, új digitális eszközöket és szolgáltatásokat fejleszünk, valamint integrált rendszert építünk ki, amely segít a növekedésre és fejlődésre törekvő kereskedők üzleti tevékenységének fejlesztésében”, mondja Yannick Mooijman, a Cargus vezérigazgatója.
Határon túli terjeszkedés
A Cargus fontos célja az üzletág nemzetközi szintű fejlesztése a nagy elektronikus kereskedelmi platformok romániai ügyfelekkel való összekapcsolásával, valamint a termékeiket nemzetközi piacokon értékesítő helyi elektronikus kereskedelmi platformok támogatásával. A cég már tett lépéseket ebbe az irányba, elérve olyan európai országokat, mint például Lengyelország. Ott a Cargus megnyitotta első cross-docking egységét, megkezdte a szállítási tevékenységet és értékesítési csapatot hozott létre. Jövőben a Cargus tovább terjeszkedik olyan országokba, mint Németország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Görögország és Bulgária.
Emellett 2023-ban a Cargus az otthonon kívüli (out of home) hálózat erősítésére és az azon keresztül szállított mennyiség növelésére összpontosít. A cég idén a SHIP & GO hálózat bővítésébe – országszerte 3000 helyszínt elérve – és annak változatossá tételébe fektetett be – a PUDO pontokból és a csomagautomatákból álló hálózat Románia 750 kisebb és nagyobb városát fedi le, ügyfelei számára különféle fizetési lehetőségeket kínálva: kártyás fizetés, Pay by Link a Cargus Mobile alkalmazáson keresztül, de készpénzfizetést is. A Cargus a nemzetközi beszállító, a SwipBox segítségével idén ősszel piacra dobta saját csomagautomatáit – ez egy újítás a piacon, egy teljesen érintésmentes megoldás, amely a Cargus Mobile alkalmazáson keresztül működik, és az akár 10 éves élettartammal rendelkező akkumulátoroknak köszönhetően fenntartható.
Új termékek bevezetése és a szolgáltatások sokszínűségének növelése
A legtöbb Cargus üzleti szegmens felfelé ívelt az év második felében, az év első felét a háború és a gazdasági kihívások befolyásolták. A 2021 végén elindított Cargus vállalkozói előfizetési ajánlat lenyűgöző növekedést mutat. A termék rendkívül vonzó megoldásnak bizonyult az elektronikus kereskedelmi vállalkozók számára, és 2023 novemberére várhatóan több mint 70%-kal fog növekedni.
A Cargus előfizetések minden 20 kg-ig terjedő csomagra fix áron kínálnak lehetőséget a vállalkozóknak, felár nélkül, ily módon csökkentve a szállítási költségeket. A cégek 58%-a 24 hónapos kézbesítési előfizetést választott, több mint 20%-a pedig a havi 100 vagy 200 csomagot tartalmazó csomagot választotta. A Cargus-előfizetést vásárló cégek olyan iparágakban tevékenykednek, mint a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) (43%), az autóipar, a divat vagy az építőipar, és kereskedelmi tevékenységüket olyan városokban végzik, mint Bukarest (București), Kolozsvár (Cluj), Temesvár (Timișoara), Ploiești vagy Marosvásárhely (Târgu Mureș).
2023 elején a Cargus kibővíti visszaküldési szolgáltatását is, amely az ügyfélélmény, a hűség és a hosszú távú érték kulcsfontosságú eszköze. A szolgáltatás lehetőséget ad az ügyfeleknek, hogy a megvásárolt terméket egyszerűen és gyorsan visszaküldhessék egy SHIP & GO ponton és digitális eszközök segítségével.
Beruházás a logisztikai lábnyomba és az innovációkba
Az elmúlt évek beruházási költségvetésének jelentős részét a logisztika optimalizálására és a hálózat magas színvonalú szállítási színvonalra hozására fordították. Idén a Cargus 3 új raktárt indított partnere, a CTPark logisztikai területén: Bukarest-Ilfovban (București-Ilfov), a Konstanca (Constanța) Business Parkban és a Nagyváradi (Oradea)CTPark Cargo Terminálban. 023-ra a cég három új logisztikai raktár megnyitását tervezi Nagyszebenben (Sibiu), Resicabányán (Reșita) és Szlatinán (Slatina), így minden megyében jelen lesz. A logisztikai infrastruktúrába való beruházások lehetővé tették, hogy a Cargus a következő 3-5 évben rendelkezzen az üzletfejlesztéshez szükséges infrastruktúrával.
2022-ben a vállalat az innovatív technológiai és digitális megoldások bevezetésére is összpontosított, hogy ügyfelei számára a legjobb szállítási élményt nyújtsa, mint például a Cargus Mobile alkalmazás. A Cargus Mobile alkalmazás a román futárrpiacon új rekordot ért el az érdeklődésben és a használatban: a megjelenést követő első 12 hónapban csaknem 600 000 alkalommal töltötték le a Google Playről és az App Store-ból. A felhasználók közül több mint 100 ezren az elmúlt 30 napban legalább egyszer volt hozzáférésük a mobilalkalmazáshoz, és 95%-uk használta az összes elérhető funkciót – küldés, csomagkövetés, csomagtovábbítás. Emellett az alkalmi feladók által küldött csomagok 30%-a digitális alkalmazásokon keresztül történik.