Hogyan néz ki a futárpiac és mik a fő kihívásai? Ezekre a kérdésekre Nelu Gheorghiţă, a Cargus operatív igazgatója válaszol, aki több mint 17 éves futárszolgálati és logisztikai tapasztalattal rendelkezik nemzeti és nemzetközi szinten.
Az Intermodal&Logistics-nek adott interjúban Nelu Gheorghiţă, a Cargus vezérigazgatója részletesen ismerteti a működési terület új beruházásait, beleértve a szolgáltatások bővítését az Európában jelen lévő online áruházak és a román piac összekapcsolásával, valamint a helyi kereskedők támogatásával, hogy termékeiket olyan országokban értékesítsék, mint Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország vagy Németország.
Intermodal&Logistics: Melyek jelenleg a Cargus főbb csomópontjai, és milyen szerepük van a vállalat logisztikai infrastruktúrájában?
Nelu Gheorghiţă: A Cargus öt nemzeti válogatóközponttal rendelkezik, amelyek az ország stratégiai területein helyezkednek el: kettő Bukarestben (București) (a bukaresti CTParkban és Măgurele-ben), egy-egy Brassóban (Brașov), Bákóban (Bacău) és Nagyszebenben (Sibiu). Ezeken a csomópontokon kívül a Cargus portfóliójában található még 2 határon átnyúló műveletekben szerepet játszó gateway központ – a nagyváradi (Oradea) CTPark Cargo Terminál keretében és Temesváron (Timișoara) – és 36 raktár az országban.
Egy hatékony csomópontnak magas színvonalú tervezéssel és működéssel, de modern technológiával kell rendelkeznie, hogy a minőség és a hatékonyság magas legyen. A bukaresti CTParkban (București) található központ e tekintetben etalon példa – ez egy egyedileg beépített egység, az igényeinknek megfelelően kalibrálva, 11 000 négyzetméteres üzemi felülettel, 2 félautomata válogatósorral, egy automata sorral és egy 15 000 csomag/óra kapacitással rendelkező válogatóval.
Intermodal&Logistics: Melyek a működési optimalizálás kihívásai?
Nelu Gheorghiţă: A kihvásokra vonatkozóan a következőket említeném:
- Humánerőforrás kérdés – egyre nehezebb egy futárcégnek egész évben állandó létszámot tartani. Ennek a helyzetnek a leküzdése érdekében hosszú távon fektetünk be a technológiába, és bővítjük a toborzási területet;
- A technológiai folyamatok optimalizálása a hatékonyság növelése, a feldolgozási és szállítási idők csökkentése érdekében;
- A térfogatok és erőforrások optimális kalibrálása. A mennyiség a hét napjaitól vagy időszakától függően változik. Például hétfőn 25%-kal több csomagot dolgozunk fel, mint pénteken.
Intermodal&Logistics: Milyen célokat tűzött ki az idénre a Cargus a működésének fejlesztésével kapcsolaban?
Nelu Gheorghiţă: Fő célkitűzésem, hogy minőség terén erősítsük vezetői pozíciónkat, mind az összes működési folyamat optimalizálásávalés racionalizálásával, mint pedig a technológiára és az innovációra való átállással, amely nagyobb ellenőrzést és kiszámíthatóságot biztosít. A teljesítmény növelésére és az országos csomópontok és raktárak hálózatának optimalizálására fogok összpontosítani, hogy nagyobb hatékonyságot érjünk el és csökkentsük a csomagfeldolgozási időt. Ugyanakkor a nemzetközi futárszolgálat terén szerzett szakértelmemet felhasználva támogatom a Cargus tevékenységének kiterjesztését Románia határain túlra is.
Intermodal&Logistics: Mire van szükségük jelenleg a webáruházaknak ahhoz, hogy határon túlra is árusíthassanak, és miben segíti őket a cég ebből a szempontból?
Nelu Gheorghiţă: A Románián kívüli exporthoz szerintem a következők szükségesek: az exportálni kívánt piacok ismerete és a fogyasztók magatartása, a készletek és természetesen egy tapasztalattal és logisztikai infrastruktúrával rendelkező futárpartner. Már jelen vagyunk Lengyelországban, és portfóliónkban fontos ügyfeleink vannak, mind az e-kereskedelem, mind a B2B szegmensből.
Jelenleg a határon átnyúló szolgáltatások közé tartozik a csomagok kiszállítása a Cargus egyik központjába, a lengyelországi cross-dock létesítmény használatával, vagy kézbesítő partnerek segítségével. A tervünk az, hogy egyre több nemzetközi céget kapcsoljunkk össze a romániai fogyasztókkal, és fordítva.. Továbbra is terjeszkedünk tehát Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Németországban, illetve intenzíven dolgozunk az infrastruktúra bővítésén és a logisztikai partnerségek fejlesztésén.
Intermodal&Logistics: Hogyan integrálódik a digitalizáció a Cargus fejlesztésébe, és mik a megcélzott lépések ebben az irányban?
Nelu Gheorghiţă: A következő időszakban egy olyan omnichannel megoldás bevezetésébe fektetünk be, amely integrálja és racionalizálja az összes kommunikációs pontot ügyfeleinkkel (partnereinkkel és fogyasztóinkkal), de egy olyan megoldás kifejlesztésébe is, amely hozzájárul a működési teljesítmény növeléséhez, és ezáltal a jobb fogyasztói élményhez. Az adatok alapján optimalizálni tudjuk az állomások közti (linehaul) és az utolsó mérföld szállítási (last mile delivery) területet, a csomagok kiosztását bizonyos útvonalakon, vagy sok egyéb előny mellett pontosabb kézbesítési intervallumot tudunk biztosítani vásárlóinknak.
Intermodal&Logistics: Menyire széles körben alkalmazzák a lakáson kívüli szálltási (OOH) megoldásokat?
Nelu Gheorghiţă: Az ügyfelek viselkedése eltérő attól függően, hogy melyikrégióban élnek és dolgoznak, milyen korúak és mennyire bíznak a technológiai megoldásokban. Tehát, ha a csomagautomaták egyre nagyobb teret hódítanak a nagyvárosokban, rajtuk kívül azt látjuk, hogy a románok szívesebben lépnek kapcsolatba közösségük tagjaival, legyen szó az utcasarkon lévő üzletről vagy a lakónegyedi kávézóról. Ezért a Cargus az elmúlt két évben egy körülbelül 3000 pontból álló házon kívüli szállítási hálózat (csomagautomaták és fix pontok) fejlesztésébe fektetett be, amely városi és vidéki területekre egyaránt kiterjed.